Lektury

"Kto czyta - żyje wielokrotnie,
kto zaś z książkami obcować nie chce,
na jeden
żywot jest skazany"

J. Czechowicz


Klasa I
1. J. Tuwim - "Okulary", Ptasie plotki", "Słoń Trąbalski", "Ptasie radio", "Zosia Samosia",
"O Grzechu kłamczuchu i jego cioci", "Idzie Grześ"

2. J. Brzechwa - "Tańcowała igła z nitką", Brzechwa dzieciom", "Na straganie"
3. M. Kownacka - "Plastusiowy pamiętnik"
4. E. Szelburg-Zarembina - "Najmilsi" (fragmenty)
5. D. Wawiłow - "Kałużyści", "Jak tu ciemno"
6. H. Januszewska - "Kopciuszek"
7. W. Chotomska - "Gdy zamierzasz przejść ulicę"
8. H. Łochocka - "Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele?"
9.W. Badalska -"Kukiełkowa bajka o złym smoku, pięknej krakowiance i sprytnym Kubie"
10. R. Jędrzejewska-Wróbel - "Gębolud"
11. J. Papuzińska - "Nasza mama czarodziejka"
12. G. Ruszewska -
"Wielkie zmiany w dużym lesie"

Część utworów znajduje się na płycie "Posłuchanki 1"

Klasa II
1. K. Szpalski, M. Załucki - "Dyżurny Ptyś"
2. J. Porazińska - "Szewczyk Dratewka"
3. J. Papuzińska - "Smutna Baba Jaga"
4. E. Szelburg-Zarembina - "Idzie niebo ciemną nocą"
5. H. CH. Andersen - "Królowa Śniegu", "Dziecię elfów"
6. W. Widłak - "Czapka zająca Trzaski"
7. J. Brzechwa - "Przyjście wiosny", Siedmiomilowe buty", Sowa"
8. A. Cz. Centkiewiczowie - "Zaczarowana zagroda"
9. Z. Chmura - "O trębaczu z wieży mariackiej"
10. J. Grabowski - "Czarna owieczka"
11. M. Kruger - "Karolcia"
12. A. A. Milne - "Kubuś Puchatek"
13. M. Strzałkowska - "Tresura kota"
14. J. Tuwim -
"Cuda i dziwy", "O panu Tralalińskim"

Klasa III
1. Jan Grabowski - "Puc, Bursztyn i goście"
2. Astrid Lindgren - "Dzieci z Bullerbyn"
3. H. Ch. Andersen - "Dziewczynka z zapałkami", "Brzydkie Kaczątko"
4. A. Cz. Centkiewiczowie - "Anaruk chłopiec z Grenlandii"
5. Roman Pisarski -
"O psie, który jeździł koleją"

Klasa IV
1. Carlo Collodi – „Pinokio”
2. France Hodgson Burnett – „Tajemniczy ogród”
3. Juliusz Verne – „W 80 dni dookoła świata”
4. Cliv Staples Lewis –
„Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”


Klasa V
1. Henryk Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”
2. Mark Twain – „Przygody Tomka Sawyera”
3. Alfred Szklarski – „Tomek w krainie kangurów”
4. Edmund Niziurski –
„Sposób na Alcybiadesa”


Klasa VI
1. Lucy Maud Montgomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”
2. Kornel Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”
3. Irena Jurgielewiczowa – „Ten obcy”
4. John Ronald Reuel Tolkien –
„Hobbit, czyli tam i z powrotem”