Lektury

Lektury

"Kto czyta - żyje wielokrotnie,
kto zaś z książkami obcować nie chce,
na jeden
żywot jest skazany"

J. Czechowicz


Klasa I
1. Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę”
2. Julian Tuwim „Warzywa”
3. Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek”
4. Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”
5. Danuta Wawiłow „Marzenie”
6. Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”
7. Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”
8. Rafał Witek „Pierwszaki z kosmosu”


Klasa II
1. K. Szpalski, M. Załucki - "Dyżurny Ptyś"
2. J. Porazińska - "Szewczyk Dratewka"
3. J. Papuzińska - "Smutna Baba Jaga"
4. E. Szelburg-Zarembina - "Idzie niebo ciemną nocą"
5. H. CH. Andersen - "Królowa Śniegu", "Dziecię elfów"
6. W. Widłak - "Czapka zająca Trzaski"
7. J. Brzechwa - "Przyjście wiosny", Siedmiomilowe buty", Sowa"
8. A. Cz. Centkiewiczowie - "Zaczarowana zagroda"
9. Z. Chmura - "O trębaczu z wieży mariackiej"
10. J. Grabowski - "Czarna owieczka"
11. M. Kruger - "Karolcia"
12. A. A. Milne - "Kubuś Puchatek"
13. M. Strzałkowska - "Tresura kota"
14. J. Tuwim - "Cuda i dziwy", "O panu Tralalińskim"

Klasa III

1. Hans Christian Andersen "Baśnie" (do wyboru)
2. Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn" (fragmenty)
3. Roman Pisarski "O psie, który jeździł koleją"
4. Wiera Badalska "Ballada o uprzejmym rycerzu"
5. Jan Brzechwa "Przygody rycerza Szaławiły"
6. Iwona Chmielewska "Pamiętnik Blumki"
7. Barbara Gawryluk "Mali bohaterowie"
8. Mira Jaworczakowa "Oto jest Kasia"
9. Janusz Korczak "Król Maciuś Pierwszy" (fragmenty)
10. Ignacy Krasicki "Lew i zwierzęta"
11. Joanna Papuzińska "Asiunia"
12. Eliza Piotrowska "Fryderyk Chopin i jego świat"
13. Julian Tuwim "Rycerz Krzykalski", "Ptasie radio"

Klasa IV
1. Carlo Collodi – „Pinokio”
2. France Hodgson Burnett – „Tajemniczy ogród”
3. Juliusz Verne – „W 80 dni dookoła świata”
4. Cliv Staples Lewis – „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”


Klasa V
1. Henryk Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”
2. Mark Twain – „Przygody Tomka Sawyera”
3. Alfred Szklarski – „Tomek w krainie kangurów”
4. Edmund Niziurski – „Sposób na Alcybiadesa”


Klasa VI
1. Lucy Maud Montgomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”
2. Kornel Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”
3. Irena Jurgielewiczowa – „Ten obcy”
4. John Ronald Reuel Tolkien – „Hobbit, czyli tam i z powrotem”