Świetlica

Świetlica

>

ZAPRASZAMY DO ŚWIETLICY

   Rozpoczął się rok szkolny 2017/ 2018
Witamy wszystkich uczestników świetlicy, a w szczególności pierwszoklasistów.
Życzymy wszystkim uczniom sukcesów w nauce, uśmiechu, radości oraz miłych chwil spędzonych na zajęciach w świetlicy szkolnej.

                                                                            Opiekunowie

KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY

Świetlica czynna jest od godziny 6.30 do 17.30

Nasza świetlica

Celem działalności naszej świetlicy jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich w bezpiecznym i miłym otoczeniu, stworzenie warunków do wypoczynku i odrobienia prac domowych. Staramy się, aby czas spędzony w świetlicy szkolnej także sprzyjał rozwijaniu zainteresowań dzieci oraz nadrabianiu zaległości w nauce. Szczególną uwagę na zajęciach świetlicowych zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej. 

Rodzice dzieci korzystających z zajęć świetlicowych nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów. Co u nas słychać?


Dzień Dziecka
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w świetlicy szkolnej rozmawialiśmy o dzieciach z różnych stron świata. Omawialiśmy ich styl życia, ubiór i miejsce zamieszkania. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć zabrali się do wykonania plakatu, którego tematem była wcześniej pogadanka.

R. Ołtarzewska


Kółko i krzyżyk


Na przedpołudniowych zajęciach świetlicowych dzieci z klasy 1b konkurowały w znanej strategicznej grze rozgrywanej na kartce papieru. Każdy zagrał z każdym. Dobrze się bawiąc ćwiczyli przy okazji logiczne myślenie.

L.Szymkowiak


Bzz ... Bzz ... Pracowite Pszczółki


Wiosna w pełni, a w naszej świetlicy wrze, jak w ulu. W czwartkowe popołudnie dziewczynki z klasy pierwszej najpierw wycinały, a potem kolorowały pszczółki. Starannie wykonane prace powędrowały na wystawę.

R.Ołtarzewska, W.Kostuj


Wiosna ach to ty...


Wokół nas wiosna w pełni więc nie mogło jej zabraknąć również na świetlicy. Dziewczynki z klas 1b i 1d wyczarowały piękne kolorowe kwiaty wykorzystując plastikowe łyżeczki i kolorowy papier.

R.Ołtarzewska,G.Tobolska,L.Szymkowiak


W stolicy Wielkopolski

Poniedziałkowe zajęcia świetlicowe dedykowane były Poznaniowi. Dzieci czytały i oglądały foldery poświęcone stolicy Wielkopolski. Było o zabytkach i współczesności. Sympatyczną i kreatywną ewaluacją zajęć okazało się stworzenie przez dziewczynki makiety pięknego ratusza z poznańskimi koziołkami oczywiście. Podziwiać należy wytrwałość podczas wykonywania tego projektu, ale nade wszystko kreatywność połączoną z doskonałą współpracą w grupie.

I. Woźnica G. Tobolska


Piękna nasza Polska cała...

Podczas przedpołudniowych zajęć świetlicowych dziewczynki wykonały postacie z papieru w najpiękniejszych strojach ludowych. Łowiczanka, krakowianka oraz góralka zagościły w przestrzeni świetlicowej i dumnie prezentują polski folklor.

G. Tobolska


Światowy Dzień Książki

23 kwietnia w świetlicy szkolnej miał swoją odsłonę teatrzyk kukiełkowy "Oleńka". Narrację zapewniły trzecioklasistki, które czytały baśń braci Grimm pt."Czerwony Kapturek". Pierwszoklasiści doskonale poradzili sobie z własnoręcznie przygotowanymi kukiełkami. W ten sposób uczestnicy zajęć światlicowych wzięli udział w kreatywno - kukiełkowym spotkaniu z książką...w dniu jej święta.

G. Tobolska


BAKE OFF! Ale wypieki!

Tym razem inspiracją poniedziałkowych zajęć świetlicowych była... masa plastyczna; różowa i pachnąca. Na wzór telewizyjnego show dziewczynki piekły pyszne naleśniki i chlebek. Miały różowe ciasto, piekarnik, patelnię, stolnicę i inne urządzenia kuchenne. Wszystko było skrzętnie przemyślane i zaprezentowane widowni. W ten sposób w miłej zabawowej atmosferze upłynęło wszystkim przedpołudnie i nikt nawet nie zauważył, kiedy nadszedł czas na zajęcia lekcyjne.

G. Tobolska


"Strzelanki do bramki"


Rozmowa z grupą chłopców dotycząca zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji zachęciła uczestników zajęć świetlicowych do wesołej zabawy z piłką. Dzieci postanowiły zorganizować minirozgrywki w piłkę nożną, których uwieńczeniem były strzały do bramki. Rozgrywki przebiegały zgodnie z zasadami gry fair play.

G.Tobolska, W. Kostuj, B. Gałczyńska, R. Ołtarzewska


Pisanka, układanka...

Poniedziałkowe zajęcia świetlicowe były dedykowane zbliżającej się Wielkanocy. Dzieci wykonały ogromną, barwną pisankę z klocków. Ćwiczyły współpracę w grupie i kreatywność, a ta z pewnością przyda się im, podczas zajęć lekcyjnych, na które udały się po odbyciu artystycznej rozgrzewki.

G. Tobolska


Kolorowe kury i wiosenny tor przeszkód

Podczas przedpołudniowych zajęć świetlicowych dzieci wykonały wiosenne prace, aby wreszcie przegonić wciąż jeszcze dokuczającą wszystkim, mroźną zimę. Najpierw zrobiły kolorowe, zawadiackie kury, które zdobią wystawkę prac uczniów. Następnie zaprojektowały własny, kreatywno - wiosenny tor przeszkód. Dzieci ochoczo pokonywały go bawiąc się i relaksując przed zajęciami szkolnymi. Byle do wiosny...

G. Tobolska, M. Zaremba (p.praktykantka)


Aerobik


Na popołudniowych zajęciach świetlicowych dzieci po wysiłku intelektualnym na lekcjach relaksowały się poznając podstawowe kroki aerobikowe.Taniec sprawił wszystkim wiele radości.

M.Dryjańsja,L.Szymkowiak


Wielkanoc tuż, tuż

Dbając o zachowanie tradycji Świąt Wielkanocnych w świetlicy dzieci z wielką ochotą zajęły się malowaniem kwiatów i zajączków, które stały się ozdobą świetlicy i korzytarza.

R. Ołtarzewska, W. Kostuj, M. Idziak


SpongeBob pośród wiosennych kwiatów i...zajączków

W poniedziałkowy poranek uczniowie kl. I a bawili się klockami. Efektem twórczej pracy grupowej był piękny, słusznych rozmiarów SpongeBob. Ten sympatyczny ulubieniec z filmów dla dzieci stanął na półce i do końca dnia towarzyszył uczniom w ich zabawach oraz spoglądał na dziewczynki, które wykonywały śliczne wiosenne kwiatki i zajączki.

G. Tobolska I. Woźnica


Wielkanoc tuż tuż


W dniu 12 marca 2018 podczas popołudniowych zajęć w świetlicy dzieci wykonywały kolorowe zajączki. Zajączki zrobione zostały z rolek po papierze toaletowym i kolorowych papierów. Dzieci dorysowywały samodzielnie oczy i noski królików. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.

R. Ołtarzewska, B. Gałczyńska


Wiosna tuż,tuż


Podczas popołudniowych zajęć na świetlicy dzieci wyczarowywały wiosnę. Z kolorowych kartek wykonywały kwiaty, które są zwiastunami wiosny. Będą one pięknie dekorowały świetlicę.

B.Gałczyńska,L.Szymkowiak,H.Formela


Dzień Kobiet na sportowo

Uczestnicy czwartkowych zajęć świetlicowych postanowili aktywnie uczcić święto wszystkich pań. Zorganizowano sportowe zabawy. w których wzięły udział zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Były rzuty kolorowymi, papierowymi samolotam do celu oraz różne odmiany zabaw z kręglami. Ten bardzo sympatyczny i wesoły Dzień Kobiet zadedykowano wszystkim bez wyjątku dziewczynkom i paniom przebywającym w świetlicy szkolnej.

B.Gałczyńska, M.Idziak, W.Kostuj, G.Tobolska


Dzień Przytulania Bibliotekarzy

Naszą świetlicę szkolną odwiedziła pani Justyna Nawrocka posiadająca niezwykłe umiejętności teoretyczne i praktyczne potrzebne do odkrywania pasji czytelników oraz doradzania bajecznych książek dla dzieci. Pani bibliotekarka z cierpliwością odpowiadała na liczne pytania dotyczące książek i wykonywanej pracy. Na zakończenie spotkania wszyscy przytulili się do gościa, by w ten sposób przypomnieć o Międzynarodowym Dniu Przytulania Bibliotekarzy, który obchodzony jest 1 marca.

A. Litke


Ruch to zdrowie

Ruch jest tak samo potrzebny jak powietrze - pozwala odreagować stres, napięcie, negatywne emocje, a przede wszystkim "odświeża" umysł przed kolejnymi dawkami lekcyjnej wiedzy. I choć za oknami bardzo mroźno, to w szkolnej świetlicy dzieci rozgrzewają i rozciągają swoje ciało podczas porannej gimnastyki, by wkrótce z radością wyjść na spacer i szukać zwiastunów nadchodzącej Pani Wiosny.

A. Litke


Gimastyka artystyczna, czyli coś z niczego

Wypoczęte i zrelaksowane po feriach zimowych dzieci przygotowały zajęcia świetlicowe - niespodziankę. Z kredek, ołówków i kolorowej bibuły stworzyły narzędzia, dzięki którym mógł odbyć się pokaz gimnastyki artystycznej. Dywan świetlicowy stał się sceną, po której leciutko i równiutko poruszały się dziewczynki wykonując układ taneczny wg swojego pomysłu z...bibułą oczywiście. Kreatywności trzecioklasistkom można tylko pozazdrościć i czekać na więcej.

B. Gałczyńska G. Tobolska


Walentynkowe serduszka

Zbliżają się Walentynki. Świetlica przybrała świąteczny - serduszkowo - balonikowy wystrój. Podczas popołudniowych zajęć dzieci wykonały piękną, czerwoną girlandę. Wesołe serduszka przyozdobiły naszą świetlicę tworząc w niej serdeczno - życzliwy nastrój.

B. Gałczyńska, M. Idziak, W. Kostuj, G. Tobolska


Spotkanie z leśnikiem

Uczniowie przebywający na przedpołudniowych zajęciach świetlicowych wzięli udział w spotkaniu z panem Markiem Dobroczyńskim. Leśnik - edukator w bardzo ciekawy sposób opowiadał o zachowaniach zwierząt zimą, pięknie zagrał na rogach myśliwskich, a na zakończenie zaprezentował dzieciom film dotyczący zachowania ludzi w lesie. To interesujące spotkanie z pewnością uatrakcyjniło zajęcia świetlicowe.

B. Gałczyńska G. Tobolska


Zajęcia z Ozobotem

Uczniowie przebywający na poniedziałkowych zajęciach świetlicowych mieli okazję poznać osobiście maleńkiego, bardzo inteligentnego robota do nauki programowania, zdobywcę tytułu "Zabawka Roku" 2016 w Polsce - Ozobota. Zabrał dzieci w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru) dzieci programowały zadania, które wykonywał robot. Jeździł po wyznaczonych torach sprawiając uczniom wielką frajdę świecącymi kolorowo światełkami.

G. Tobolska


Maski karnawałowe

"Jak wesoło dziś w świetlicy, wkoło słychać brawa, gra muzyka już od rana, przecież to karnawał!”

A jak karnawał to i bale, maskarady… trzeba mieć odpowiedni strój! Dzieci wykonywały piękne maski karnawałowe. Każdy mógł wyciąć sobie dowolny kształt maski, przyozdobić ją, a potem nałożyć… i ruszyć w tany!

M. Idziak, W. Kostuj, R. Ołtarzewska, G. Tobolska, B. Gałczyńska


DBI 2018 w świetlicy

25 stycznia dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicowych zostały zapoznane z tematyką tegorocznego DBI, który przypada 6 lutego. Najpierw odbyła się pogadanka na temat tworzenia kultury szacunku w sieci. Następnie uczniowie obejrzeli stosowne filmy. Omówiono je wykorzystując przygotowaną wcześniej wystawę zasad obowiązujących w internecie. Podsumowaniem tych ważnych zajęć było wspólne wykonanie przez uczniów pięknego plakatu, który można obejrzeć na wystawie znajdującej się przed naszą świetlicą.

B. Gałczyńska, M. Idziak W. Kostuj, G. Tobolska


Minecraft nie tylko w komputerze

Wzorując się na znanej grze komputerowej Minecraft dzieci podczas popołudniowych zajęć w świetlicy tworzyły z klocków lego postaci z tej gry.

R.Ołtarzewska ,B.Gałczyńska L.Szymkowiak


Zimowe zwierzęta

Dzieci przebywające na czwartkowych zajęciach ozdobiły świetlicową galerię tym razem niedźwiedziami polarnymi. Wycięto je z papieru i osadzono na krach lodu. Będą wesoło spoglądały na bawiące się dzieci oraz stanowiły kolejny element zimowego wystroju naszej świetlicy.

B. Gałczyńska M. Idziak W. Kostuj G. Tobolska


Zimowy tor przeszkód

O tym, że świetlica może być przestrzenią do zimowych zabaw, przekonali się uczestnicy przedpołudniowych zajęć. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zaaranżowały i pokonywały, wymyślony przez siebie tor przeszkód. Najpierw były skoki przez "górki śniegu", dalej hokejowe strzały do bramki, następnie na materacach wykonywano słynne, śnieżne orły i na koniec rzucano do celu papierowymi śnieżkami. Zwięczeniem zimowych zabaw było wspólne zbudowanie bałwanka, nazwanego przez uczniów Cyferkiem. To były sympatyczne, pełne zimowej kreatywności i radości dzieci zajęcia.

G. Tobolska


Gdzie jesteś zimo?


Ponieważ za oknem widoki dalekie od zimowego krajobrazu dzieci na świetlicy wyczarowywały śniegowe gwiazdki. Prace wykonywane przez dzieci były okazją do ciekawej twórczej zabawy i tak jak to jest w przyrodzie każda była inna. Wykonane gwiazdki stały się także elementem zimowego wystroju świetlicy.

R.Ołtarzewska,W.Kostuj,L.Szymkowiak, B.Gałczyńska


Zimowe zabawy

Dzieci przebywające na przedpołudniowych zajęciach w świetlicy szkolnej bawiły się stosownie do panującej za oknami pory roku. Najpierw wykonały sprężynkowe bałwanki z papieru, żeby później doskonalić pamięć, spostrzegawczość i koncentrację uwagi przy sudoku zimowym. Tak zainspirowani uczniowie rozpoczęli swój kolejny tydzień nauki w szkole.

G. Tobolska


„Góra Grosza”

Zgodnie z powiedzeniem „grosik do grosika i zbierze się miarka” uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej włączyli się w zbiórkę najdrobniejszych monet w ramach akcji „Góra Grosza”. Dzieci zbierały pieniążki i z zaangażowaniem je liczyły. Udział w akcji uzmysłowił najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi.

B. Zdunek


W poszukiwaniu zimy!

Podczas popołudniowych zajęć świetlicowych dzieci postanowiły wyczarować zimę. Najpierw zrobiły piękne bałwanki, które wesoło uśmiechają się do wszystkich. Później przyszła kolej na udekorowanie sali świetlicowej.

Biało - srebrne śnieżynki, kolorowe bałwanki od dziś będą sympatycznymi towarzyszami zabaw dzieci. Jesteśmy przekonani, że wkrótce zawita do nas prawdziwa zima.

G. Tobolska, W. Kostuj, B. Gałczyńska, M. Idziak


Ozdoby świąteczne…


W naszej świetlicy szkolnej prawie każdego dnia wykonujemy ozdoby świąteczne albo prace plastyczne związane z nadchodzącymi Świętami. Tym razem to łańcuchy z kolorowej bibuły. Będą wspaniałą ozdobą choinki i świetlicowej balustrady.

W. Kostuj


Choinka

Choinka związana z tradycją ludową jest nieodłączna ozdobą podczas Świąt Bożego Narodzenia, kiedy znajdujemy pod nią prezenty. Choć w świetlicy została już ona ubrana i ozdobiona, dzieci nie mogąc doczekać się świąt, w czasie zajęć wykonywały swoje własne drzewka z papieru i bibuły.

R. Ołtarzewska


Przedświąteczne zabawy

Podczas przedpołudniowych zajęć świetlicowych dzieci najpierw doskonaliły swoją kreatywność i kondycję fizyczną, a następnie spostrzegawczość wraz z logicznym myśleniem. Wesoła zabawa przy zakodowanej gimnastyce i sudoku bożonarodzeniowym upłynęły w świątecznych klimatach, umilając wszystkim czas przed zajęciami lekcyjnymi.

G. Tobolska


Kartki świąteczne

Czy ktoś jeszcze pamięta wysyłanie kartek ze świątecznymi życzeniami? Wracając do tego zwyczaju podczas popołudniowych zajęć w świetlicy dzieci wykonywały karty świąteczne.Każde otrzymało szablon według którego odbijało farbami wybrane kształty. Wykonane kartki były prześliczne i może warto wrócić do starej dobrej tradycji.

R.Ołtarzewska,B.Gałczyńska,L.Szymkowiak


Zakodowany ślimak

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wraz z opiekunami bawili się w układanie wg kodu kolorowego ślimaka. Zabawa zainteresowała mniejszych i większych jej uczestników. Ta sympatyczna układanka z kolorowych kół, która wymagała uwagi oraz skupienia okazała się również relaksem i odpoczynkiem dla wszystkich.

R. Ołtarzewska L. Szymkowiak G. Tobolska


Piernikowa magia świąt

Święta zbliżają się coraz większymi krokami. Aby tradycji stało się zadość, podczas popołudniowych zajęć w świetlicy , dzieci wykonywały pierniczki z masy solnej oraz pięknie je ozdabiały. Radosny nastrój wprowadził wszystkich w magię świąt.

R. Oltarzewska, B. Gałczyńska, Z. Krajewska


Godzina Kodowania

Od 4 - 10 grudnia na całym świecie trwał Tydzień Edukacji Informatycznej, którego główną inicjatywą była Godzina Kodowania. Przeniesiono ją na grunt zajęć świetlicowych i dostosowano do możliwości uczniów. Najpierw kodowano wg instrukcji zieloną choinkę, którą podczas wspólnej pracy przystrojono bombkami, później były "Zakodowane krzesła z warunkami", gdzie wykorzystano sympatyczne Świeżaki. Dzieci z radosnym zaangażowaniem uczestniczyły w tej światowej akcji, która stała się okazją do doskonałej zabawy.

G. Tobolska


Czekamy na Mikołaja …


Z pewnością każde dziecko nie może doczekać się przybycia Świętego Mikołaja. Aby umilić ten czas oczekiwania dzieci przebywające w przeddzień tego święta na świetlicy przed południem i po południu wykonywały postać ukochanego świętego oraz dekorowały choinki. Podczas tego twórczego zajęcia dzieci opowiadały o swoich wymarzonych prezentach oraz listach skierowanych do Świętego Mikołaja. Powstałe piękne prace zdobią naszą szkolną świetlicę.

A.Litke, L.Szymkowiak


Świeżakowe zabawy

Tym razem inspiracją świetlicowych zabaw stały się popularne wśród dzieci "Świeżaki". Najpierw była gra orientacyjno - porządkowa, doskonaląca spostrzegawczość "Złap swojego Świeżaka", a później tor przeszkód z udziałem Jabłuszka Antosia. Wesołe zabawy zintegrowały uczniów klas I, II, III i IV. To były sympatyczne, świeżakowe zajęcia, których pomysł zrodził się, nie pierwszy już raz, w głowach uczniów. Brawo Wy :-)

G. Tobolska


Informatyczno- matematyczne popołudnie

29 listopada dzieci na świetlicy spędziły czas na rozwiązywaniu łamigłówek matematycznych. Do zadań dzieci należało przełożenie jednej zapałki tak, aby ułożone równania były poprawne. Następnie uczniowie zajęli się graficznym kodowaniem. Wystarczyło znaleźć odpowiednią współrzędną, pokolorować kwadraciki i pingwin gotowy.

L.Szymkowiak, M.Dryjańska


Święta tuż, tuż...

Na zajęciach w świetlicy szkolnej ubieraliśmy choinkę. Nastrój świąteczny będzie nam towarzyszył przez najbliższe dni i umili dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Czekamy na Gwiazdora i prezenty.

R.Ołtarzewska, I. Woźnica, V. Sambor


Mikołajkowe czytanie na ...świetlicowym dywanie

Czekając na przesympatycznego gościa, którego kochają wszyscy, zarówno dorośli, jak i dzieci, podczas poniedziałkowych zajęć świetlicowych, uczniowie poznali opowieść o św. Mikołaju. Tym razem książeczkę czytała Natalka. Właśnie ona wprowadziła słuchaczy w nastrój oczekiwania na to, co nadejdzie i będzie wyjątkowe, piękne i magiczne zarazem.

G. Tobolska


Pożegnanie z jesienią!


Uczniowie z klas IIIc i IIIf odwiedzili świetlicę szkolną. W przepięknych, kolorowych strojach przedstawili opowieść muzyczno – ruchową dotyczącą jesieni. Następnie do wspólnej zabawy zaproszono uczestników zajęć świetlicowych. Przy dźwiękach jesiennej muzyki pierwszaki z ochotą naśladowały swoich kolegów.

W czasie zabawy wykorzystano chustę animacyjną, instrumenty perkusyjne i inne rekwizyty. Podczas tego muzyczno – ruchowego spotkania wszyscy doskonale się bawili. W tym dniu „Jesień” oficjalnie zakończyła swoje panowanie, ustąpiła miejsca zimie. Do zobaczenia za rok!

W. Kostuj, M. Augustyniak


Rozwijamy nasze zainteresowania i talenty


Do ulubionych zajęć świetlicowych należy prezentowanie przez chłopców kart z wizerunkami zawodników z różnych klubów piłkarskich. W związku z tym dnia 22 listopada 2017 roku uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w konkursie wiedzy o piłce nożnej. Inicjatorami tego konkursu byli uczniowie klasy IVd – Nikodem Józefowicz i Oliwier Sokowicz. Chłopcy najpierw przygotowali ogłoszenie o konkursie, potem opracowali zestawy pytań o różnym stopniu trudności i odpowiedzi. Do konkursu przystąpiło 19 chłopców z klas I – VI. Największą wiedzą o piłce nożnej i o piłkarzach wykazali się: Matuszewski Gabriel IIIb – I miejsce, Sieciński Adam IIIe – II miejsce, Jerszyński Igor Vb – III miejsce, Wawrzyniak Wiktor IVd – IV miejsce. Gratulujemy! Na koniec prowadzący konkurs, pod opieką nauczyciela wręczyli nagrody, które ufundowała nasza Pani intendentka. Dziękujemy!

W. Kostuj


Dzień Życzliwości

Dzieci przebywające w świetlicy postanowiły dołączyć do akcji organizowanej przez Mały Samorząd Uczniowski i posłać społeczności szkolnej porcję pozytywnej energii. Aby to zrobić nie trzeba było dużo - wystarczyła kartka kolorowego papieru, sznureczek, kredki oraz sam pomysł. Po wcześniejszej burzliwej dyskusji na temat obchodu Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień błyskawicznie wykonano kolorowy łańcuszek życzliwych rąk symbolizujący wzajemny szacunek, życzliwość, dobrą zabawę wspartą uśmiechem i otwartością na drugiego człowieka.

A. Litke


Spotkanie z p. Reginą Gruchalską

Dnia 16 listopada 2017 r. odbyło się spotkanie autorskie z Panią Reginą Gruchalską. Nasz gość najpierw zaprezentował dzieciom wesołe wierszyki o tematyce jesiennej. Następnie odbyła się zabawa, która polegała na rozpoznaniu i przyporządkowaniu tropów do odpowiednich zwierząt. Zwieńczeniem ciekawych zajęć były wycinanki zwierząt, które dzieci wykonały z papieru. Największym powodzeniem cieszyły się papierowe nietoperze, myszki, jaskółki i bociany.
Dziękujemy Pani Reginie za spotkanie, wesołą zabawę i do zobaczenia wiosną w naszej świetlicy!

B. Gałczyńska, G. Tobolska, W. Kostuj


Reporterka Amelka i...

Inspiracją przedpołudniowych zajęć świetlicowych stał się...mikrofon - zabawka. Przy użyciu tego radiowo - telewizyjnego gadżetu prezentowano swoje talenty muzyczno - aktorsko - reportersko - taneczne. Po raz kolejny okazało się, że kreatywność dzieci nie ma granic, a na pozór zwyczajna zabawka staje się motorem napędowym wielorakich aktywności uczniowskich.

G. Tobolska


Spotkanie z ratownikiem medycznym

Podczas popołudniowych zajęć w świetlicy szkolnej zostało zorganizowane spotkanie z ratownikiem medycznym z firmy Bridgestone.
Dzieci zapoznały się ze sposobami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Miały również okazję do praktycznych ćwiczeń z użyciem fantomów i AED. Zdobyte i wyćwiczone umiejętności to nic innego jak edukacja dla bezpieczeństwa, która uwrażliwia na obecność drugiego człowieka obok nas.

G. Tobolska, B. Gałczyńska, W. Kostuj, B. Zdunek, H. Formela


Międzynarodowy Dzień Tolerancji
„Cóż to za smutna epoka, w której łatwiej rozbić atom,
Niż zniweczyć uprzedzenia”.
                                                                         A. Einstein


Dzień Tolerancji (16 listopada) został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. 15listopada dzieci przebywające na świetlicy rozmawiały o tym, że powinniśmy akceptować nie tyko osoby chore, ale również i te różniące się innym wyglądem, zachowaniem czy kolorem skóry.

Ten dzień niesie wszystkim przesłanie aby pamiętać, że każdy człowiek jest wartością samą w sobie. Wartość człowieka nie zależy od żadnych zewnętrznych cech. Dlatego tolerujmy się nawzajem i czerpmy z tego, że każdy z nas jest inny.

L.Szymkowiak, R.Ołtarzewska


Patriotycznie w świetlicy

W bieżącym roku przypada 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej to okazji w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia przybliżające dzieciom to święto. Dzieci utrwaliły nazwy polskich symboli narodowych oraz uczyły się ich poszanowania. Dowiedziały się czym jest „ojczyzna” oraz jak ważne jest, aby móc mieszkać w wolnym kraju. Podczas zajęć plastycznych dzieci kolorowały godło oraz wykonały miniaturowe flagi Polski.

B. Zdunek R. Ołtarzewska H. Formela


Dla Tosi

Podczas przedpołudniowych zajęć świetlicowych uczniowie kl. 1b i 3e wykorzystali w piękny sposób swoje artystyczne - plastyczne zdolności. Dzieci wykonały kartki urodzinowe dla Tosi Forszpaniak - podopiecznej Fundacji "Ogród Marzeń".

Te wesołe laurki będą z pewnością ozdobą urodzinowej imprezy małej Jubilatki i być może choć na chwilę pozwolą zapomnieć o zmaganiach z licznymi chorobami i przeciwnościami losu.

G. Tobolska


Gość z policji

7 listopada dzieci przebywające w świetlicy gościły policjanta. Tematem spotkania były zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Nasz gość szczególną uwagę zwrócił na noszenie elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze zwłaszcza teraz, gdy na dworze szaro i deszczowo. Dużym zainteresowaniem cieszyły się opowiadania o codziennej pracy Policji. Dzieci miały również okazję przymierzyć czapkę, kamizelkę kuloodporną, kajdanki i pałkę policyjną. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się jako osoba, której nie należy się bać, a do której zawsze można zwrócić się o pomoc.

A. Litke


Mądre bajki uczą, wychowują i rozwijają wyobraźnię.
Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Data ta, nie jest przypadkowa, bowiem jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Z tej okazji nasza świetlica włączyła się w obchody tego dnia 6 i 8 listopada. Podczas zajęć chętni uczniowie rozpoznawali bajkowe postacie, tytuły bajek i układali bajkowe puzzle.

 

Na zakończenie każda grupa wspólnie pokolorowała bajkową postać. Uczniowie mieli okazję, aby choć na chwilkę zanurzyć się w bajkowym świecie i poprawić sobie humor w ten szary i pochmurny dzień.

B. Gałczyńska, W. Kostuj, G. Tobolska


Nowości w zakresie dobrej komunikacji oraz organizacji przestrzeni świetlicy szkolnej.

ZABAWA, PRACA, WYPOCZYNEK


Nie daj się grypie

Szkolna higienistka pani Mariola Nowak odwiedziła dzieci przebywające w świetlicy. Celem wizyty było uświadomienie dzieciom jakie konsekwencje może przynieść grypa. Na początku obejrzeliśmy zwiastun filmowy pt: "Nie daj się grypie", a następnie nasz gość pani Mariola opowiedziała w jaki sposób zabezpieczyć się przed tą chorobą. W bardzo przystępny sposób omówiła czynniki chorobotwórcze. Dużo uwagi poświęciła prawidłowemu ubiorowi, odpowiedniej diecie oraz higienie osobistej ciała zwłaszcza myciu rąk. Wychowankowie świetlicy zadawali mnóstwo pytań, na które skrupulatnie odpowiadała pani higienistka. Bardzo dziękujemy za cenne rady.

A. Litke


Czarno - sympatyczne nietoperze

Podczas przedpołudniowych zajęć świetlicowych dziewczynki z kl. III e zainicjowały pracę plastyczno - techniczną. Do jej wykonania zaproszono pierwszoklasistów wraz z drugoklasistami. Należało wykonać z rolek po papierze...nietoperze. Doskonalono motorykę, kreatywność oraz przeszłościowo bezcenną kompetencję społeczną, jaką jest niewątpliwie, umiejętność współpracy, w tak zróżnicowanej wiekowo, grupie. Powstała kolejna wystawka pięknych, jesiennych prac plastycznych, które zdobią naszą świetlicę szkolną.

G. Tobolska I. Woźnica


Mam talent...JUNIOR

W trakcie przedpołudniowych zajęć świetlicowych odbył się oczekiwany przez dzieci turniej sprawnościowy. Nazwano go "Mam talent...JUNIOR". Jury w dwuosobowym składzie, przy użyciu kolorowych klocków, oceniało poczynania uczestników zabawy.

Dzieci brawurowo wykonywały salta na materacach, przewroty, taniec artystyczny oparty na improwizacji, strzały do bramki oraz pokonywały tory przeszkód. Na zakończenie wszystkich zmagań, jury wręczyło puchary i podziękowało uczestnikom za udział w turnieju. To było energetyczne przedpołudnie pełne radosnej rywalizacji, opartej o zasady fair play i współpracę dzieci z kl. 1 -3.

G. Tobolska


Dzień Walki z Otyłością

W związku ze Światowym Dniem Walki z Otyłością 24. 10. 2017 r. przeprowadzono pogadankę na temat zdrowego trybu życia oraz wykonano plakaty i zorganizowano wystawę.

 


W.Kostuj, V.Sambor , B.Zdunek, L.Szymkowiak


Samoloty na start!

Pomysłowy pierwszoklasista zaproponował dzieciom przebywającym na popołudniowych zajęciach w świetlicy szkolnej doskonałą zabawę ! Najpierw uczniowie mieli wykonać samoloty z papieru, a później odbył się konkurs. Zwycięzcami zostawali ci, których odrzutowce najszybciej docierały do celu. Pomysł Krystiana okazał się rewelacyjną i wyjątkowo bezpieczną zabawą.

B. Gałczyńska W. Kostuj G. Tobolska


Zabawa w programowanie

Europejski Tydzień Kodowania "Code Week" odbywa się między 7 - 22 października i jest okazją do popularyzowania nauki kodowania wśród dzieci poprzez gry i zabawy. Wykorzystali to uczniowie przebywający na zajęciach w świetlicy szkolnej. Pracując w grupach bawili się w kodowanie figur przy pomocy kolorowych klocków. Podczas zajęć nauczyli się współpracy w grupie, kreatywnego kodowania wg swoich projektów oraz oceniania prac wykonanych przez innych uczniów. Okazało się, że programowanie może być doskonałą zabawą i nauką zarazem.

B. Gałczyńska G. Tobolska


Zabawa w "Szczura"

W słoneczny, poniedziałkowy poranek, wykorzystując świetlicową przestrzeń, dzieci samodzielnie zorganizowały i przeprowadziły znaną zabawę ruchową "Szczur". Podczas niej pierwszoklasiści z trzecioklasistami doskonalili spostrzegawczość oraz koordynację ruchową. Oprócz tego każdy z uczestników zabawy wziął udział w twórczej i radosnej integracji grupy świetlicowej.

G. Tobolska, I. Woźnica


Jesienne czarowanie

Za oknem szaro, buro, deszczowo i wietrznie, a w naszej świetlicy „ZŁOTA POLSKA JESIEŃ”. To za sprawą dzieci, które wzięły w swoje ręce pędzle, farby i wyczarowały złoty, jesienny park. Teraz będzie ozdobą naszego kącika plastycznego, czasami przypomni też o wspólnych spacerach i zabawach.

W. Kostuj, G. Tobolska, B. Gałczyńska, M. Idziak


Dzień Uśmiechu

Dzień Uśmiechu wymyślił Harvej Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buźki. Chciał w ten sposób przypomnieć, że powinniśmy się częściej uśmiechać, bo śmiech to zdrowie. W związku z tym, dzieci przebywające w świetlicy wykonały kartki z symbolem uśmiechniętej buźki, by w drodze do domu wręczyć napotkanym osobom i wywołać bezinteresowny uśmiech i radość, gdy na dworze szaro i ponuro.

A. Litke


Każdy kto jakieś zwierzątko ma…


Musi pamiętać, że 4 października jest Światowy Dzień Zwierząt. W środowe popołudnie dzieci na świetlicy wysłuchały listu jaki napisałby pies do swego właściciela. Dowiedziały się z niego o potrzebach czworonożnego pupila. Następnie każdy opowiedział o swoim zwierzątku i narysował swojego pupila.

L.Szymkowiak, M.Dryjańska, B.Gałczyńska


Zajęcia plastyczne w świetlicy

W czasie zajęć plastycznych dzieci wykonują swoje prace na sztalugach.

R. Ołtarzewska


Świetlicowy Dzień Chłopca

Dzień Chłopaka w świetlicy szkolnej upłynął na konkursach dla chłopców, którzy mogli się sprawdzić w różnych konkurencjach. Prezentując się na wybiegu, pokazując śmieszną minę, wykazując się umiejętnościami ortograficznymi, czy też projektując suknię dla swojej koleżanki wszyscy chłopcy wykazali się odwagą, mądrością, dowcipem i zdolnościami plastycznymi.

Było trochę rywalizacji i dużo śmiechu. Dziewczynki, które zasiadły w jury gromkimi brawami nagradzały najlepszych.


B. Zdunek R. Ołtarzewska H. Formela


Zakodowane zajęcia

O tym, że do kodowania nie jest konieczny komputer, ale wstarczą klocki i sprawne rączki przekonali się pierwszoklasiści, oczekujący na swoje zajęcia w świetlicy szkolnej. Starsze koleżanki skonstruowały żyrafę z klocków.

Zadaniem pierwszaków było zbudować dokładnie takie samo zwierzątko. Każdy kodował swoją część żyrafy i szybko okazało się, że dzięki zintegrowanej pracy osiągnięto sukces.

Niektórzy pracowali w parach i tworzyli drewniane konfiguracje z klocków, inni indywidualnie....konstruując mury obronne. To były ciekawe i konstruktywne zajęcia

G. Tobolska


Wesołe wiewiórki... na świetlicowe półki

Podczas popołudniowych zajęć w świetlicy szkolnej dzieci wykonały kolejne, jesienne prace plastyczne. Tym razem były to wesołe, papierowe wiewiórki. Będą radośnie spoglądały na bawiące się dzieci i zdobiły świetlicową galerię.

B. Gałczyńska W. Kostuj G. Tobolska


Ruch i taniec w świetlicy


W naszej świetlicy są warunki do zajęć ruchowych i tanecznych. Uczniowie lubią zabawy z piłką i tory przeszkód. Nie zapominamy też o zabawach tanecznych. Pilnie ćwiczymy różne układy.

Zajęcia te mają na celu nie tylko świetną zabawę, ale ponadto wspomagają rozwój fizyczny, uczą dyscypliny, odpowiedzialności i współdziałania.

W.Kostuj, L.Szymkowiak V.Sambor, B.Zdunek


Czytanie na...świetlicowym dywanie

Pierwszoklasiści oczekujący na swoje zajęcia w świetlicy szkolnej poprosili uczennicę kl. 3e Julkę Wawrzyniak o przeczytanie książeczki A. Stelmaszczyk "Monia ratuje Faraona".

Mali słuchacze poznali przygody niesfornego kotka o tajemniczym imieniu Faraon, a Julka była dumna, że takim zainteresowaniem cieszą się przeprowadzone przez nią zajęcia z czytania, które wymagały skupienia i uwagi, a przecież pierwszoklasiści dopiero zaczynają swoją przygodę z książką.

G. Tobolska


Kącik relaksacyjny
Nasza nowa, słoneczna świetlica została wyposażona w kolorowe, wesołe pufy. Pozwalają one uczestnikom zajęć na relaks i wypoczynek. Cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci
i sprawiają im wiele radości
.

R. Ołtarzewska, G. Tobolska, W. Kostuj, M. Idziak, B. Gałczyńska


Jesień w świetlicy
Podczas zajęć w świetlicy dzieci wykonywały prace plastyczne. Z papierowych rolek powstały piękne czerwone muchomory. Zdobią one naszą salę i wprowadzają w jesienny nastrój.

G. Tobolska, B. Gałczyńska, W. Kostuj


Kreatywny "rajd rowerowy"


Dzieci przebywające na przedpołudniowych zajęciach w świetlicy szkolnej, wykorzystując przestrzeń słonecznego pomieszczenia, zorganizowały ..."rajd rowerowy". Uczniowie przygotowali krzesła, wymyślili kalambury, zadania matematyczne, polonistyczne oraz sprawnościowe - na materacach odpoczywali i naradzali się. Zabawa była doskonała, a kreatywności dzieciom można tylko pozazdrościć! Nowe pomieszczenie świetlicowe z pewnością pozwala na wyzwolenie potencjału i wyobraźni uczniów, a duża przestrzeń sprzyja integracji oraz radosnej i bezpiecznej zabawie.

M. Gładczak (p.praktykantka) G. Tobolska


W baśniowym świecie


W baśniowym świecie dziecko może utożsamić się z bohaterem i przeżyć coś, co w realnym życiu napawa go lękiem, oraz poznać sposoby wyjścia z trudnej sytuacji. 13.wrzesnia  dzieci oglądały „Czerwonego Kapturka”. Był to nie tylko relaks, ale także nauka, że nie należy rozmawiać z nieznajomymi.

R. Ołtarzewska, W. Kostuj, G.Tobolska, L.Szymkowiak


Zajęcia świetlicowe w nowym obiekcie

Korzystając z pięknej, przestronnej świetlicy szkolnej uczniowie klas trzecich, po skończonych zajęciach, ochoczo odrabiali zadania domowe, a dziewczynka z kl. III d Matylda Kaczmarek, czytała głośno chętnym dzieciom, książeczkę pt. "Zwierzątka Oli". Wszyscy z przyjemnością relaksowali się podczas słuchania tych ciekawych, przyrodniczych opowieści .

R.Ołtarzewska, L.Szymkowiak, G. Tobolska