Ocalić od zapomnienia

24.11.2020

DziÅ› o 11.30 odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie uczniów klasy 6 e z p. JadwigÄ… PodeszwÄ… - regionalistkÄ…, autorkÄ… wielu książek o gwarze i z użyciem gwary wielkopolskiej. Spotkanie zostaÅ‚o zorganizowane przez BibliotekÄ™ PublicznÄ… Miasta i Gminy Jarocin. Regionalistka podzieliÅ‚a siÄ™ wrażeniami z korzystania ze spotkania za poÅ›rednictwem Zooma. ByÅ‚ to pierwszy raz autorki. StwierdziÅ‚a, że to niezwykÅ‚a przygoda. Pani Jadwiga opowiedziaÅ‚a o cechach gwary, opisaÅ‚a labializacjÄ™ oraz zwężenie samogÅ‚osek i podaÅ‚a ich przykÅ‚ady.

NastÄ™pnie, towarzyszÄ…ca w spotkaniu MaÅ‚gorzata Konieczna, poprosiÅ‚a Dzieci o odgadywanie znaczeÅ„ sÅ‚ów gwarowych i przekÅ‚ad na jÄ™zyk ogólnopolski. Wszyscy spisali siÄ™ na medal. ObiecaliÅ›my pielÄ™gnować pamięć o gwarze i czasem jej używać. Uczniowie otrzymali zadanie domowe. Przez tydzieÅ„, w grupach bÄ™dÄ… tworzyć pytania do sÅ‚ów gwarowych, które pojawiÄ… siÄ™ później na Facebooku biblioteki. To byÅ‚o bardzo ciekawe spotkanie.