Klasy czwarte i parowozy

13.06.2019

120 uczniów klas 4 odwiedziÅ‚o dziÅ› Muzeum parowozów. DziÄ™ki uprzejmoÅ›ci Pasjonatów kolejnictwa, mieliÅ›my możliwość obejrzenia zabytkowych obiektów i przejazdu drezynÄ….
Powstanie parowozowni zwiÄ…zane jest z otwarciem linii kolejowych: OleÅ›nica – Gniezno (1875r.), PoznaÅ„-Kluczbork (1876r.). PowstaÅ‚y wtedy obiekty parowozowni z warsztatami naprawy parowozów i wagonów. W 1910 roku znajdowaÅ‚y siÄ™ tu 22 zadaszone stanowiska postojowe, zasieki wÄ™glowe, wieża wodna (za halÄ…), także trójkÄ…t torowy. W 1939 roku stacjonowaÅ‚o tu 47 parowozów. W czasie wojny halÄ™ rozbudowano do 28 stanowisk. PowstaÅ‚ rurociÄ…g wodny ze stacji pomp przy moÅ›cie kolejowym w Orzechowie (16 km) do wieży ciÅ›nieÅ„. Już po wojnie zamontowano 22 metrowÄ… obrotnicÄ™. Zmieniony i podniesiony zostaÅ‚ dach hali. Zmieniono bramy wjazdowe. Obiekt wyposażony byÅ‚ w 4 dźwigi do nawÄ™glania i 5 żurawi wodnych. WiosnÄ… 1992 roku wycofano z użytkowania parowozy. W 1994 roku po zerwaniu przez wiatr dachu odbudowano tylko sześć stanowisk. ResztÄ™ rozebrano. W 2007 roku zwiÄ…zaÅ‚o siÄ™ Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej z siedzibÄ… w Jarocinie majÄ…ce obecnie tu siedzibÄ™. W murach dawnej parowozowni funkcjonuje również muzeum taboru kolejowego.