4c w poznańskim oddziale IPN

18.12.2018

Dziś wraz z wychowawcą i panami Maciejem Knasiakiem - pracownikiem IPN i Łukaszem Szablewskim gościliśmy w poznańskim oddziale IPN. Najpierw obejrzeliśmy dwa filmy dokumentalne o powstaniu wielkopolskim "Zdobycie Ławicy" i " Oswobodzenie Budzynia", później wysłuchaliśmy wykładu o powstaniu wielkopolskim. Następnie mogliśmy zwiedzić archiwa i biuro do odzyskiwania i archiwizowania dokumentów, ze specjalnymi skanerami i żelazkami do prasowania uszkodzonych dokumentów. Na koniec układaliśmy puzzle na czas, a zwycięska drużyna wraca z grą Znajznak.

Kolejnym punktem dnia było Żywe Muzeum Rogala Świętomarcińskiego, gdzie uczyliśmy się posługiwania gwarą poznańską, poznaliśmy legendę o św.Marcinie i sami przygotowywaliśmy rogale według tradycyjnego przepisu. Całość uwieńczyła konsumpcja rogali. Były pyszne. To był dzień pełen wrażeń.

M. Kula