Aktualności szkolne

Aktualności szkolne

NEWS

Zawodowe czytanie w I b i d

01.11.2017

Trener klubu ATLAS

W ostatnim czasie gościliśmy w klasie I b i I d pana Adriana Józefiaka, który jest trenerem w Klubie Atlas w Jarocinie. Nasz gość spotkanie rozpoczął od krótkiego filmiku na temat wartości odżywczych, pełnych energii produktów żywieniowych dla dzieci. W bardzo obrazowy sposób omówił jakie posiłki przyczyniają się do licznych sukcesów sportowych. Następnie przedstawił i zaprezentował szereg różnych form ćwiczeniowych, które pomagają poprawić koordynację ruchową, poznać swoje ciało i jego możliwości. Spotkanie odbyło się w miłej, przyjaznej i bezpiecznej atmosferze , a energii na kolejne zajęcia dostarczyła pyszna czekolada od trenera.

A. Litke, L. Szymkowiak

Pielęgniarka

Każdy z nas podczas wizyty u lekarza spotkał pielęgniarkę. Wiemy również, że ubiera się ona w biały fartuch, robi zastrzyki i pomaga wszystkim chorym pacjentom. Klasa I b i I d miały okazję lepiej poznać tan zawód podczas spotkania z babcią Oliwii. Pani Jola Radlak na co dzień pracuje jako pielęgniarka w szpitalu i w bardzo ciekawy sposób opowiedziała na czym polega ta praca, jaka jest trudna, a jednocześnie ile radości sprawia mogąc służyć innym. Nasz gość opowiedział również o swoich ulubionych czynnościach: szydełkowaniu, robieniu na drutach oraz czytaniu książek. I właśnie na zakończenie spotkania w ramach programu ”Zawodowe czytanie” pani Jola przeczytała ulubione z dzieciństwa opowiadania „Kukuryku na ręczniku” i każdego obdarowała kolorowanką ze słodkim upominkiem.

 L. Szymkowiak, A. Litke

Kolejarz


Kolejny gość, to pan Rafał Paterski, który na co dzień pracuje na kolei i dlatego przygotował wiersz Juliana Tuwima "Lokomotywa". Pan Paterski nawiązując do wiersza wspomniał, że pociągami przewozi się również zboża, paliwo samochody, szyny do układania torów i inne materiały, które trudno przewieź samochodem. Dzieci dowiedziały się, że każdy wagon tak jak samochody osobowe przed podróżą przechodzą kontrolę techniczną, aby bezpiecznie dotarły do miejsc docelowych. Nasz gość szczególną uwagę poświęcił na bezpieczeństwie jakie należy zachować w czasie podróżowania pociągiem, tym bardziej, że wkrótce czekają nas ferie zimowe. Życząc wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku obdarował dzieci kolorowankami i słodkim upominkiem.

L. Szymkowiak, A.Litke

Stolarz


Na styczniowe spotkanie do "Zawodowego czytania" uczniowie klasy Ib i Id zaprosili stolarza. Pan Waldemar Dzierla z wielką pasją opowiadał o pracy, o której marzył od dzieciństwa. Przyniósł ze sobą niektóre narzędzia np. metrówki, wkręty, śrubki, suwmiarki oraz różnego rodzaju deseczki. Zademonstrował sposób łączenia ich, dokładne odmierzanie długości i zwrócił uwagę na różnice pomiędzy drewnem a drzewem. Następnie przypomniał, że w każdej pracy należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Szczególną uwagę zwrócił na ubiór i jego elementy uposażenia. Dzieci z ochotą przymierzały specjalne słuchawki, które chronią przed hałasem pracujących maszyn i urządzeń stolarskich. Pan Dzierla za wspaniałą aktywność nagrodził wszystkie dzieci specjalnym ołówkiem, którego używają stolarze. Na koniec spotkania nasz gość przeczytał przepiękną "Bajkę o stolarzu", z której płynie nauka dla każdego z nas:" Prawda jest taka, że jesteś stolarzem, każdego dnia wbijasz gwóźdź, układasz belkę i wznosisz kolejną ścianę. Twoja postawa, twoje dzisiejsze wybory, pomogą budować dom, w którym będziesz jutro mieszkał. Dlatego buduj mądrze!

L. Szymkowiak, A. Litke

Przewodnik

Kolejne spotkanie odbyło się pod koniec listopada. Tym razem naszym gościem był pan Lechosław Bartkowiak. Pan Lechosław po przeczytaniu utworu w niezwykle ciekawy sposób opowiedział nam na czym polega jego praca oraz o tym jak zostać przewodnikiem. Nasz gość na zakończenie spotkania obdarował nas prezentami.

Pielęgniarz


Kolejnym gościem w "zawodowym czytaniu" był pan Radosław Biegański. I niech nikogo nie zmyli fakt, że nie jest w białym fartuchu. Pan Radosław pracuje bowiem w Areszcie Śledczym w Poznaniu i zajmuje się chorymi. Po przeczytaniu wiersza Lokomotywa” pan w przystępny sposób opowiedział o swojej trudnej, aczkolwiek dającej wiele satysfakcji pracy. I tradycyjnie dostaliśmy upominki.

Lekarz weterynarii


W grudniu zawitał do nas kolejny gość. Był nim lekarz weterynarii pan Sebastian Seemann. Po przeczytaniu bajeczki „Prawie grzeczny wilk” pan doktor w formie scenek dramowych przedstawił specyfikę swojego zawodu. Nie obyło się też bez niespodzianek. Pan Sebastian przyszedł do nas z żółwiem i obdarował nas prezentami.Zapraszmy do galerii.

A.Litke, L.Szymkowiak

Policjant

W listopadzie odbyły się kolejne spotkania w ramach projektu "Zawodowe czytanie". Tym razem do uczniów kl.I b i I d zaproszono policjanta mł. asp. Mariusza Idziorka ze średzkiej komendy. Funkcjonariusz przygotował bardzo perfekcyjnie swój ulubiony wiersz Juliana Tuwima "Słoń Trąbalski". Chciał w ten sposób zwrócić uwagę młodych słuchaczy, że można połączyć mało lubiane czytanie z bardzo wesołą tematyką. Nasz gość nie zapomniał również przekazać dzieciom bardzo ważnych informacji dotyczących ich bezpieczeństwa w domu, szkole i na ulicy. Podczas spotkania wszyscy chętnie zadawali pytania i uważnie słuchali o policyjnej służbie, ale największym zainteresowaniem cieszyły się przyniesione akcesoria: kajdanki, kamizelka kuloodporna, czapka i pałka policyjna, a także mini sygnalizator świetlny i policyjny lizak. Na koniec spotkania dzieci zostały obdarowane wspaniałymi upominkami w postaci kolorowanek, książeczek i opasek odblaskowych.Dziękujemy i życzymy sukcesów w dalszej pracy zawodowej.

L. Szymkowiak, A.Litke


Pracownik Poczty Polskiej


Kolejnym gościem zaproszonym do udziału w projekcie "Zawodowe czytanie" był pracownik Poczty Polskiej, pani Justyna Mrowicka, która przygotowała fragment książki Holly Webb "Zaopiekuj się mną" dostarczając dzieciom wielu wzruszeń i emocji. Po wysłuchaniu tekstu dzieci miały okazję poznać w bardzo przystępny sposób historię Poczty Polskiej, prawidłowe adresowanie przesyłek oraz pracę na poczcie od okienka pocztowego poprzez ekspedycję, logistykę, kończąc na doręczaniu czyli roli listonosza. Pani Mrowicka zaprezentowała dzieciom wzory znaczków, przedstawiła zasady filatelistyki namawiając do nowego hobby. Wszystkich uczestników spotkania zachęcała do wysyłania kartek pocztowych na zbliżające się święta, a szczególnie tych specjalnych do Świętego Mikołaja. To kolejne spotkanie, które przebiegało w miłej atmosferze, a za aktywność dzieci otrzymały upominki: balony z logo Poczty, krzyżówki, kolorowanki oraz specjalne szablony, na których projektowały swój znaczek. Bardzo dziękujemy za wspólny spędzony czas.

L.Szymkowiak, A. Litke

Pielęgniarka

W październiku klasy I b i d rozpoczęły projekt, którego celem jest poznanie różnych zawodów oraz rozwijanie czytelnictwa. W ramach projektu będziemy zapraszać rodziców wykonujących ciekawe zawody oraz osoby związane ze szkołą. Pierwsze spotkanie odbyło się z udziałem pielęgniarki szkolnej - pani Marioli Klarzyńskiej. Po wysłuchaniu przepięknej baśni odbyła się pogadanka na temat profilaktyki grypy oraz pytania od dzieci dotyczące wykonywania zawodu pielęgniarki.

Kelnerka

Na drugim spotkaniu dzieci poznały zawód kelnerki - pani Katarzyna Szymkowiak po przeczytaniu kolejnej baśni braci Grimm wyczerpująco opowiedziała o swojej pracy. Dzieciom bardzo podobały się obydwa spotkania i już czekają na następne…

A.Litke, L.Szymkowiak

« inne aktualności