zaloguj siÄ™   |    zarejestruj siÄ™   |    mapa strony   |

SmodCMS

O ekologii w bibliotece

17.02.2016

„Ekopaka – tworzywa sztuczne”

Tematem przewodnim kolejnych zajęć byÅ‚y tworzywa sztuczne. Tym razem mali ekolodzy – dzieci z klasy II b i II e, poznali recykling tworzyw sztucznych. To, co potocznie nazywamy plastikiem, w rzeczywistoÅ›ci jest grupÄ… rozmaitych tworzyw sztucznych. DziÄ™ki programowi EkoPaka realizowanemu w naszej bibliotece, najmÅ‚odsi ekolodzy odkryli jak powstajÄ… tworzywa, jakie opakowania sÄ… z nich produkowane, gdzie wyrzucać odpady z tworzyw sztucznych oraz jak poddać je recyklingowi.

Temat jest tym ważniejszy, że tworzywa sztuczne wykorzystywane sÄ… niemal w każdej dziedzinie, od gospodarstw domowych, poprzez transport i sport, aż po medycynÄ™. Po krótkiej pogadance, dzieci nauczyÅ‚y siÄ™ rozróżniać potocznie funkcjonujÄ…ce pojÄ™cie „plastik” od terminu „tworzywa sztuczne”. NastÄ™pnie dowiedziaÅ‚y siÄ™, skÄ…d biorÄ… siÄ™ te tworzywa, czyli: co to jest ropa naftowa, jak siÄ™ jÄ… wydobywa i przetwarza. Przy omawianiu tych zagadnieÅ„, pomocne byÅ‚y: plakat oraz książka „Pod wodÄ…/ pod ziemiÄ…”. Dla lepszego zobrazowania dzieciom procesu wydobywczego,przeprowadzony zostaÅ‚ eksperyment z dmuchanym balonem, napeÅ‚nionym wodÄ…, który przekÅ‚uty wytrysnÄ…Å‚ wodÄ…, podobnie jak wytryskuje z ziemi ropa naftowa. Eksperyment powiódÅ‚ siÄ™ i dostarczyÅ‚ dzieciom nie tylko nowej wiedzy, ale także i wiele zabawy.

We wszystkich proponowanych zabawach i konkurencjach, czyli w fabrykÄ™ produkujÄ…cÄ… zabawki, z wykorzystaniem piasku kinetycznego, budowanie pojazdów z klocków Lego, czy konkurs w grupach, kto szybciej nawlecze na sznurek plastikowe kulki, wszÄ™dzie gÅ‚ównÄ… rolÄ™ odgrywaÅ‚y tworzywa sztuczne.

J. Nawrocka

Wersja do druku