BEZPIECZNA + Zielone lekcje

Zielone lekcje klas IV

W ramach projektu Bezpieczna + szkoÅ‚a skupiÅ‚a siÄ™ na zadaniu: aktywizowanie uczniów w celu zwiÄ™kszenia otwartoÅ›ci uczniów na wspóÅ‚pracÄ™ z otoczeniem z peÅ‚nym zapewnieniem bezpieczeÅ„stwa.
Zasady bezpiecznego funkcjonowania w otaczającym nas środowisku naturalnym (w lesie
i nad jeziorem) oraz antropogenicznym (miasteczko ruchu drogowego), stanowiÅ‚y gÅ‚ówny cel i zaÅ‚ożenia programowe zielonych lekcji klas czwartych. Zadaniem szkoÅ‚y jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także ksztaÅ‚towanie osobowoÅ›ci ucznia w taki sposób, aby mógÅ‚ on przewidywać skutki wÅ‚asnego postÄ™powania, poczuwaÅ‚ siÄ™ do odpowiedzialnoÅ›ci za podejmowane dziaÅ‚ania, unikaÅ‚ zagrożeÅ„, umiaÅ‚ radzić sobie w sytuacjach trudnych.
Wszystkim zajęciom towarzyszyła myśl przewodnia:

Zanim cokolwiek zrobimy – pomyÅ›lmy!

Lekcja BEZPIECZNY W LESIE miaÅ‚a na celu uÅ›wiadomienie uczniom, że aby każda wycieczka do lasu byÅ‚a dobrze wspominana, należy poznać zasady bezpiecznego korzystania z możliwoÅ›ci jakie daje nam przyroda. Co robić jak spotkasz dzikÄ… zwierzynÄ™? ZgubiÅ‚em siÄ™- co robić?, Jak przeżyć burze w lesie?, NiewypaÅ‚y- niewybuchy- dotykać czy nie? To tylko niektóre trudne sytuacje z którymi możemy mieć do czynienia w lesie i warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić.

Lekcja BEZPIECZNY NAD WODÄ„ uczyÅ‚a, że nad wodÄ… zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsÄ…dek! To każdemu zapewni bezpieczeÅ„stwo. WiÄ™kszość utonięć i podtopieÅ„ jest wynikiem lekkomyÅ›lnoÅ›ci ludzi oraz lekceważenia obowiÄ…zujÄ…cych przepisów, a przede wszystkim kÄ…pieli w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych.

Lekcja BEZPIECZNY NA DRODZE przeprowadzona w „miasteczku ruchu drogowego” miaÅ‚a na celu uÅ›wiadomienie dzieciom grożących im niebezpieczeÅ„stw, które mogÄ… pojawić siÄ™ podczas poruszania siÄ™ po ulicy i przechodzenia przez niÄ…. Ponieważ droga do szkoÅ‚y i ze szkoÅ‚y do domu jest codziennoÅ›ciÄ… w życiu każdego ucznia stÄ…d znajomość i przestrzeganie zasad ruchu drogowego, zasad prawidÅ‚owego przechodzenia przez jezdniÄ™ jest niezwykle istotna. W ramach tej lekcji każdy uczeÅ„ miaÅ‚ możliwość poruszania siÄ™ rowerem po „ulicach miasteczka ruchu drogowego”. Nadzór i wskazówki nauczyciela pozwoliÅ‚y na prawidÅ‚owy przejazd i wzbogacenie wiedzy na temat znaków drogowych regulujÄ…cych ruch uliczny.

Podsumowaniem "bezpiecznych zielonych lekcji" były prace plastyczne dzieci obrazujące tematykę: bezpieczny w lesie i bezpieczny na drodze.

W. Czyż