Uniwersytet Dzieci

13.10.2020

Czy można być jednoczeÅ›nie uczniem i studentem? OczywiÅ›cie - dowodem tego jest klasa 1b i 1c która przystÄ…piÅ‚a do projektu Uniwersytetu Dzieci.
Klasa 1b realizuje projekt pt. Mali matematycy. Gdzie kryje siÄ™ matematyka? Podczas zajęć uczniowie bÄ™dÄ… ćwiczyć odczytywanie godzin, poznajÄ… jednostki miar i wag oraz nauczÄ… siÄ™ prowadzić obliczenia pieniężne. UczestniczÄ…c w projekcie, rozwinÄ… również umiejÄ™tność samodzielnego, logicznego i krytycznego myÅ›lenia. Do tej pory zrealizowaliÅ›my 3 scenariusze.
1.Gdzie jest prawo, a gdzie lewo?-nauczyliÅ›my siÄ™ wyprowadzać kierunki od siebie i innych osób;używać okreÅ›leÅ„: góra, dóÅ‚, przód, tyÅ‚, w prawo, w lewo oraz ich kombinacji;
2.Po co nam emocje? DowiedzieliÅ›my siÄ™, że emocje sÄ… nieodÅ‚Ä…cznym elementem codziennego życia, opowiadaliÅ›my o sytuacjach w których przeżywamy strach, radość, smutek i zÅ‚ość.
3.Kiedy kogoÅ› kochamy. Na zajÄ™ciach mówiliÅ›my czym jest miÅ‚ość, w jaki sposób można jÄ… okazać i opowiadaliÅ›my jak wyrażamy miÅ‚ość do innych i do samego siebie.
Klasa 1c realizuje projekt: Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje Å›wiat wokóÅ‚ nas? Podczas zajęć bÄ™dziemy poznawać w konwencji detektywistycznej tajniki matematyki, przyrody czy informatyki. DziÄ™ki temu bÄ™dziemy rozwijać myÅ›lenie analityczne i kreatywne, koncentracjÄ™ oraz umiejÄ™tność wspóÅ‚pracy. Do tej pory zrealizowaliÅ›my 3 scenariusze
1.Czy można uczyć siÄ™ szybciej? W ramach zajęć poznaliÅ›my funkcje prawej i lewej póÅ‚kuli, wpÅ‚yw ćwiczeÅ„ na koncentracjÄ™ uwagi oraz wykonaliÅ›my ćwiczenia jej sprzyjajÄ…ce.
2. Dlaczego strach jest nam potrzebny? Na zajÄ™ciach wymienialiÅ›my sytuacje, w których odczuwamy strach. PoznaliÅ›my sposoby, aby sobie z nim radzić, wyrażaliÅ›my strach za pomocÄ… mimiki, gestu, pozycji ciaÅ‚a.
3. Ile jest kolorów? Na zajÄ™ciach naÅ›ladowaliÅ›my barwy z natury mieszajÄ…c kolory. PoznaliÅ›my barwy podstawowe i pochodne, ciepÅ‚e i zimne oraz symboliczne znaczenie kolorów.