Piękne czytanie to dla nas wyzwanie

Projekt 3b ,,Piękne czytanie to dla nas wyzwanie"
Pierwsze lata nauki szkolnej to czas, kiedy dziecko z zainteresowaniem chÅ‚onie otaczajÄ…cy Å›wiat i chÄ™tnie angażuje siÄ™ w dziaÅ‚ania proponowane przez nauczyciela. Warto zatem wykorzystać ten czas na rozwijanie kompetencji czytelniczych od których w dużej mierze zależy przyszÅ‚e powodzenie edukacyjne dziecka oraz przygotowanie do samorozwoju. Czytanie jako umiejÄ™tność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, to jedna z najważniejszych umiejÄ™tnoÅ›ci zdobywanych przez ucznia w procesie ksztaÅ‚cenia. Nie dziwi zatem fakt, że motywem podjÄ™tego przeze mnie dziaÅ‚ania byÅ‚o zainteresowanie dzieci czytaniem książek.

Celem gÅ‚ównym projektu byÅ‚o:

-budzenie i kształtowanie zainteresowań czytelniczych

Cele szczegóÅ‚owe:

- inspirowanie dzieci do ciekawego spędzania wolnego czasu,

- wyrobienie umiejętności wyboru atrakcyjnego dla dziecka repertuaru z literatury dziecięcej ,

– poprawa stanu czytelnictwa,

– rozwijanie wyobraźni dzieciÄ™cej, odwoÅ‚ywanie siÄ™ do dzieciÄ™cych uczuć i wrażliwoÅ›ci,

– przygotowanie do poszukiwania potrzebnych informacji i materiaÅ‚ów,

– doskonalenie umiejÄ™tnoÅ›ci jÄ™zykowych,

Projekt trwaÅ‚ póÅ‚tora roku. Dzieci czytaÅ‚y w domu korzystajÄ…c z wÅ‚asnych ksiÄ™gozbiorów, biblioteki publicznej. Swoje przeczytane książki odnotowywaÅ‚y na przygotowanej tzw. wieży czytelniczej zaczerpniÄ™tej z zasobów serwisu spoÅ‚ecznoÅ›ciowego Pinterest. Raz miesiÄ…cu przynosiÅ‚y do klasy swoje czytelnicze wieże i losowaliÅ›my maÅ‚e gadżety-nagrody sponsorowane przez naszych rodziców. Dla wielu uczniów czytanie staÅ‚o siÄ™ przyjemnoÅ›ciÄ…, a nie koniecznoÅ›ciÄ… przeczytania kolejnej szkolnej lektury. Projekt ten sprawiÅ‚, że kilkoro uczniów staÅ‚o siÄ™ twórcami wÅ‚asnych książek, które odczytaliÅ›my w klasie. Wreszcie rodzice zaangażowali siÄ™ w proces rozwijania zainteresowaÅ„ czytelniczych zapisujÄ…c dzieci do biblioteki publicznej, czuwajÄ…c nad czytanymi i sponsorujÄ…c gadżety-nagrody. W sumie caÅ‚a klasa w czasie trwania projektu przeczytaÅ‚a ok.800 książek.