7a z wizytÄ… w SÄ…dzie Rejonowym

07.03.2019

Uczniowie klasy VII a w dniu 1 marca udali siÄ™ do SÄ…du Rejonowego w Jarocinie, gdzie spotkali siÄ™ z sÄ™dziÄ… panem Maciejem Gruchalskim. Uczniowie zasiedli na Sali rozpraw w Å‚awach przeznaczonych dla obroÅ„ców, oskarżonych, prokuratora oraz na miejscu sÄ™dziego. Niektórym dane byÅ‚o nawet ubranie siÄ™ w togi sÄ™dziego, prokuratora i obroÅ„cy. Pan Gruchalski przedstawiÅ‚ na czym polega praca prawnika, czym różni siÄ™ zawód sÄ™dziego od obroÅ„cy, prokuratora, notariusza oraz radcy prawnego oraz przedstawiÅ‚ jakie kolejne etapy ksztaÅ‚cenia należy przejść, aby dojść do tych zawodów. Uczniowie zainteresowani w przyszÅ‚oÅ›ci tymi zawodami, dopytywali siÄ™, jakie sÄ… „plusy i minusy” tych profesji, na co uzyskali bardzo wyczerpujÄ…ce informacje.

Podczas tej wizyty uczniowie dowiedzieli siÄ™ również wielu informacji na temat odpowiedzialnoÅ›ci karnej nieletnich. ProwadzÄ…cy przytoczyÅ‚ szereg przykÅ‚adów niewÅ‚aÅ›ciwego postÄ™powania mÅ‚odych ludzi, które mogÄ… doprowadzić ich przed wymiar sprawiedliwoÅ›ci. SzczególnÄ… uwagÄ™ zwróciÅ‚ na narastajÄ…cy obecnie problem przestÄ™pstw zwiÄ…zanych z niewÅ‚aÅ›ciwym wykorzystaniem Internetu, z czego nie zawsze zdajÄ… sobie sprawÄ™ mÅ‚odzi ludzie, w tym na problem stalkingu. Pan sÄ™dzia bardzo ciekawie opowiadaÅ‚ i przestrzegaÅ‚ wskazujÄ…c, że kara za zÅ‚e postÄ™powanie jest nieuchronna i nawet po wielu latach można domagać siÄ™ sprawiedliwoÅ›ci. WskazaÅ‚ na kary, jakie grożą za konkretne najczęściej wystÄ™pujÄ…ce obecnie przewinienia u mÅ‚odych ludzi.

Na zakoÅ„czenie wizyty uczestnicy podziÄ™kowali panu sÄ™dziemu za interesujÄ…ce spotkanie przybliżajÄ…ce różne aspekty pracy sÄ…du. Jestem przekonana, że ta wizyta w SÄ…dzie byÅ‚a bardzo potrzebna i zrobiÅ‚a na mÅ‚odzieży ogromne wrażenie z wielu wzglÄ™dów.

Maria Urbaniak