Śladami Niepodległej

29.10.2018

Tymi Å›ladami w Wielkopolsce wyruszyÅ‚a klasa V c dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci. Uczniowie zawitali do paÅ‚acu w Winnej Górze. PosiadÅ‚ość tÄ™ otrzymaÅ‚ od Napoleona bohater naszego hymnu – gen. Jan Henryk DÄ…browski, który przeszedÅ‚ „z ziemi wÅ‚oskiej do Polski”. W niewielkiej Winnej Górze zostaÅ‚ pochowany, w tamtejszym koÅ›ciele znajduje siÄ™ krypta polskiego wodza walczÄ…cego o niepodlegÅ‚ość Ojczyzny. Kolejne miejsce przypomniaÅ‚o inny ważny moment biegu historii w walce o polskość – strajk dzieci we WrzeÅ›ni w 1901r., które odmówiÅ‚y nauki w j. niemieckim i razem ze swoimi rodzicami przeciwstawili siÄ™ wÅ‚adzom pruskim. Przybliżenie tego trudnego czasu poprzez lekcjÄ™ w ówczesnej klasie oraz obejrzenie filmu z 1908r. pozostawiÅ‚o niezatarte wrażenia.