Festyn Archeologiczny w Biskupinie

19.09.2018

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez pieniÄ™dzy. PÅ‚acimy nimi bieżące rachunki, kupujemy żywność, opÅ‚acamy usÅ‚ugi i transakcje. Każdy ma do nich dostÄ™p. Jednak, czy tak byÅ‚o w przeszÅ‚oÅ›ci? Czy czÅ‚owiek zawsze używaÅ‚ monet i banknotów? Czy podobnie jak dziÅ› towary, którymi handlowano sprowadzano z odlegÅ‚ych zakÄ…tków Å›wiata?
Na powyższe pytania staraliÅ›my siÄ™ odpowiedzieć podczas dwudziestej czwartej edycji Festynu Archeologicznego w Biskupinie, którego tematem gÅ‚ównym jest dawna historia handlu europejskiego.
PrzyjechaliÅ›my licznÄ… reprezentacjÄ… klas 4 - niemal w 100%. BawiliÅ›my siÄ™ doskonale. Nawet próbowaliÅ›my siÅ‚ w potyczkach wojennych, stÄ…d do domu wróciliÅ›my z licznymi toporami, mieczami oraz tarczami. Spokojnie... sÄ… bezpieczne. Za to nasze koleżanki zaopatrzyÅ‚y siÄ™ w biżuteriÄ™ i wianki, torebki oraz drewniane instrumenty muzyczne. Może powstanie jakaÅ› inscenizacja w szkole, do której użyjemy tych rekwizytów.

Dowiedzieliśmy się, jak wypalać glinę, zrobić własną biżuterię, wytworzyć i zabarwić tkaniny, utkać kilim. Emocji było co nie miara. Zobaczcie sami...