Åšniadanie Daje Moc

13.11.2017

Tegoroczna VII edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Åšniadanie Daje Moc" miaÅ‚a w klasach III, II, I a i I c wyjÄ…tkowy charakter, ponieważ przebiegaÅ‚a pod hasÅ‚em "Zapraszamy na zdrowe i kolorowe Å›niadanie". Uczniowie losowali klasÄ™, którÄ… zaproszÄ… do siebie na wspólny, zdrowy posiÅ‚ek, czyli drugie Å›niadanie. Wychowawcy omówili z dziećmi strategiÄ™ przygotowania kanapek, ich wartoÅ›ci odżywczych oraz wystroju stoÅ‚u i oprawy z nim zwiÄ…zanej. 8 listopada, po starannym wyszorowaniu rÄ…k, mali kucharze przystÄ…pili do wykonywania zdrowych, kolorowych i bardzo pysznych kanapek. NastÄ™pnie zebrano siÄ™ w klasach, gdzie podczas "kanapkowej biesiady" czas miÅ‚o pÅ‚ynÄ…Å‚...Degustowano kolorowe smakoÅ‚yki, które znikaÅ‚y z talerzy dajÄ…c wszystkim moc i siÅ‚Ä™ do dalszej wytężonej pracy.

To byÅ‚y bardzo sympatyczne spotkania integracyjne, które przypomniaÅ‚y dzieciom kolejny już raz zasady zdrowego odżywiania, higieny i kultury spożywania posiÅ‚ków.

G. Tobolska

Åšniadanie to najważniejszy posiÅ‚ek dnia. DziÄ™ki niemu dzieci majÄ… energiÄ™ do nauki, lepiej koncentrujÄ… siÄ™ podczas lekcji i majÄ… siÅ‚Ä™ do zabawy. Aby zwiÄ™kszyć Å›wiadomość na temat roli zdrowego odżywiania klasa I b i I d wÅ‚Ä…czyÅ‚y siÄ™ do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Åšniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W czasie zajęć edukacyjnych poprzedzajÄ…cych dzieÅ„ 8 listopada pierwszaki poznawali informacje na temat prawidÅ‚owego odżywiania, zapoznali siÄ™ z 12 zasadami dotyczÄ…cymi zdrowego odżywiania. DziÄ™ki zaangażowaniu rodziców 8 listopada dzieci zostaÅ‚y zaproszone do restauracji 7 Street.

Tam pod okiem fachowców zostali podzieleni na kilkuosobowe zespoÅ‚y, których zadaniem zamiast kanapek byÅ‚o przygotowanie napoju owocowo – mlecznego. Pierwszaki pamiÄ™tajÄ…c o zasadach higieny starannie owoce umyli, obrali i pokroili zachowujÄ…c szczególnÄ… ostrożność w posÅ‚ugiwaniu siÄ™ nożem. Tak przygotowane owoce wrzucili do blendera z ukwaszonym mlekiem. Bardzo orzeźwiajÄ…cy kefirek byÅ‚ wspaniaÅ‚ym, pysznym i bardzo zdrowym dodatkiem do kanapek. Wierzymy, że udziaÅ‚ w akcji przyczyni siÄ™ do zmiany nawyków żywieniowych i wiÄ™kszej dbaÅ‚oÅ›ci o spożywanie Å›niadania przez dzieci w domu i szkole.

L.Szymkowiak, A. Litke

W tym tygodniu oprócz samodzielnie przygotowywanego Å›niadania w ramach programu ,,Åšniadanie daje moc" uczniowie kl III g przygotowali saÅ‚atkÄ™ owocowÄ…. Wszyscy aktywnie wÅ‚Ä…czyli siÄ™ w krojenie i mieszanie skÅ‚adników. OczywiÅ›cie pamiÄ™taliÅ›my o higienie i zachowaniu bezpieczeÅ„stwa podczas pracy. Na koniec wspólna degustacja. Owoce sÄ… zdrowe!!!

I. Jajor