Śniadanie Daje Moc

13.11.2017

Tegoroczna VII edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Śniadanie Daje Moc" miała w klasach III, II, I a i I c wyjątkowy charakter, ponieważ przebiegała pod hasłem "Zapraszamy na zdrowe i kolorowe śniadanie". Uczniowie losowali klasę, którą zaproszą do siebie na wspólny, zdrowy posiłek, czyli drugie śniadanie. Wychowawcy omówili z dziećmi strategię przygotowania kanapek, ich wartości odżywczych oraz wystroju stołu i oprawy z nim związanej. 8 listopada, po starannym wyszorowaniu rąk, mali kucharze przystąpili do wykonywania zdrowych, kolorowych i bardzo pysznych kanapek. Następnie zebrano się w klasach, gdzie podczas "kanapkowej biesiady" czas miło płynął...Degustowano kolorowe smakołyki, które znikały z talerzy dając wszystkim moc i siłę do dalszej wytężonej pracy.

To były bardzo sympatyczne spotkania integracyjne, które przypomniały dzieciom kolejny już raz zasady zdrowego odżywiania, higieny i kultury spożywania posiłków.

G. Tobolska

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Aby zwiększyć świadomość na temat roli zdrowego odżywiania klasa I b i I d włączyły się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W czasie zajęć edukacyjnych poprzedzających dzień 8 listopada pierwszaki poznawali informacje na temat prawidłowego odżywiania, zapoznali się z 12 zasadami dotyczącymi zdrowego odżywiania. Dzięki zaangażowaniu rodziców 8 listopada dzieci zostały zaproszone do restauracji 7 Street.

Tam pod okiem fachowców zostali podzieleni na kilkuosobowe zespoły, których zadaniem zamiast kanapek było przygotowanie napoju owocowo – mlecznego. Pierwszaki pamiętając o zasadach higieny starannie owoce umyli, obrali i pokroili zachowując szczególną ostrożność w posługiwaniu się nożem. Tak przygotowane owoce wrzucili do blendera z ukwaszonym mlekiem. Bardzo orzeźwiający kefirek był wspaniałym, pysznym i bardzo zdrowym dodatkiem do kanapek. Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania przez dzieci w domu i szkole.

L.Szymkowiak, A. Litke

W tym tygodniu oprócz samodzielnie przygotowywanego śniadania w ramach programu ,,Śniadanie daje moc" uczniowie kl III g przygotowali sałatkę owocową. Wszyscy aktywnie włączyli się w krojenie i mieszanie składników. Oczywiście pamiętaliśmy o higienie i zachowaniu bezpieczeństwa podczas pracy. Na koniec wspólna degustacja. Owoce są zdrowe!!!

I. Jajor