Klasa IIId w Toruniu

12.06.2017

Dnia 6 czerwca 2017 roku klasa IIId wybrała się na całodniową wycieczkę do Torunia. O godzinie 6.30 rano dzieci miały zbiórkę przed naszą szkołą. Autokar z panem przewodnikiem Grzegorzem Zandkiem podjechał punktualnie, a o godzinie 6.30 wyruszyliśmy na podbój małej ojczyzny Kopernika. Droga była dość długa, ale mieliśmy jeden postój. Ponadto pan przewodnik opowiadał różne ciekawostki i zagadki, więc czas podróży dość szybko minął.

Po przyjeździe przyszedł czas na zwiedzanie miasta słynącego z pierników. Dowiedzieliśmy się skąd wzięła się nazwa tego zabytkowego miasta. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżą, z którą związana jest legenda o pewnym zakochanym zakonniku. Po drodze minęliśmy Dom Mikołaja Kopernika. Po kolei próbowaliśmy ze śmiechem sprawdzić czy mamy czyste serca i utrzymać równowagę pod skośną ścianą przez pięć sekund. Pełni wrażeń udaliśmy się na spacer toruńską Starówką, podziwialiśmy wąskie, wybrukowane uliczki oraz piękne, stare kamienice. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz, „skrzypka, żaby, osła”… i inne zabytki na toruńskiej Starówce. Na rynku mogliśmy kupić pamiątki i pierniki z których to miasto słynie.
W programie wycieczki wielką atrakcją było również obejrzenie Centrum Nowoczesności -Młyn Wiedzy w Toruniu. To pierwsze centrum nauki w regionie kujawsko – pomorskim. Siedziba instytucji to dawne młyny Richtera, budynki zbudowane na przełomie XIX i XX, teraz całkowicie odrestaurowane, służą nauce i zabawie. Na przestrzeni 5 tys. m2, na 6 kondygnacjach znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe, sale ekspozycyjne dla dzieci i biura. To bardzo nowoczesne, interaktywne centrum oferuje zwiedzającym bogatą ofertę z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, geografii. Ogromne wrażanie na zwiedzających wywarł również główny rekwizyt i wizytówka tej instytucji - Wahadło Foucaulta. Umożliwia ono obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. Dzięki temu wahadło jest widoczne z każdego piętra. Podczas wizyty uczniowie obejrzeli tam dwie stałe wystawy interaktywne: „O Obrotach” – poświęconą idei koła i ruchu obrotowego, „Rzeka” – obejmującą model rzeki Wisły od źródeł po ujście. Uczniowie poprzez zabawę, badania i doświadczenia poznawali tajniki wiedzy, np: działanie wodnego młyna, kapsuły galaktycznej czy możliwości wykorzystania podczerwieni. Na koniec obie klasy zbudowały różne konstrukcje z ogromnych puzzli. Uśmiech nie schodził z twarzy uczestników wycieczki.
Na koniec udaliśmy się do Fortu IV, gdzie czekał na nas obiad, a potem pieczenie tradycyjnych toruńskich pierników. Dzieci wykonały pierniki, a także poznały historię wypiekania pierników. W godzinach wieczornych wróciliśmy do szkoły. W drodze powrotnej mieliśmy także jeden postój. Dzieci były bardzo dzielne, nie narzekały. Wycieczka wszystkim się podobała. Na medal spisali się opiekunowie, którzy pomagali w opiece nad dziećmi. Dobrze, że byliśmy w Toruniu. Na pewno wrócimy do tego miasta wspomnieniami. Wycieczka była bardzo udana, wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń!

W. Kostuj