Klasa IIId w Toruniu

12.06.2017

Dnia 6 czerwca 2017 roku klasa IIId wybraÅ‚a siÄ™ na caÅ‚odniowÄ… wycieczkÄ™ do Torunia. O godzinie 6.30 rano dzieci miaÅ‚y zbiórkÄ™ przed naszÄ… szkoÅ‚Ä…. Autokar z panem przewodnikiem Grzegorzem Zandkiem podjechaÅ‚ punktualnie, a o godzinie 6.30 wyruszyliÅ›my na podbój maÅ‚ej ojczyzny Kopernika. Droga byÅ‚a dość dÅ‚uga, ale mieliÅ›my jeden postój. Ponadto pan przewodnik opowiadaÅ‚ różne ciekawostki i zagadki, wiÄ™c czas podróży dość szybko minÄ…Å‚.

Po przyjeździe przyszedÅ‚ czas na zwiedzanie miasta sÅ‚ynÄ…cego z pierników. DowiedzieliÅ›my siÄ™ skÄ…d wzięła siÄ™ nazwa tego zabytkowego miasta. WÄ…skimi uliczkami przeszliÅ›my pod KrzywÄ… Wieżą, z którÄ… zwiÄ…zana jest legenda o pewnym zakochanym zakonniku. Po drodze minÄ™liÅ›my Dom MikoÅ‚aja Kopernika. Po kolei próbowaliÅ›my ze Å›miechem sprawdzić czy mamy czyste serca i utrzymać równowagÄ™ pod skoÅ›nÄ… Å›cianÄ… przez pięć sekund. PeÅ‚ni wrażeÅ„ udaliÅ›my siÄ™ na spacer toruÅ„skÄ… StarówkÄ…, podziwialiÅ›my wÄ…skie, wybrukowane uliczki oraz piÄ™kne, stare kamienice. ZobaczyliÅ›my pomnik MikoÅ‚aja Kopernika, ratusz, „skrzypka, żaby, osÅ‚a”… i inne zabytki na toruÅ„skiej Starówce. Na rynku mogliÅ›my kupić pamiÄ…tki i pierniki z których to miasto sÅ‚ynie.
W programie wycieczki wielkÄ… atrakcjÄ… byÅ‚o również obejrzenie Centrum NowoczesnoÅ›ci -MÅ‚yn Wiedzy w Toruniu. To pierwsze centrum nauki w regionie kujawsko – pomorskim. Siedziba instytucji to dawne mÅ‚yny Richtera, budynki zbudowane na przeÅ‚omie XIX i XX, teraz caÅ‚kowicie odrestaurowane, sÅ‚użą nauce i zabawie. Na przestrzeni 5 tys. m2, na 6 kondygnacjach znajduje siÄ™ przestrzeÅ„ wystawiennicza, pracownie naukowe, sale ekspozycyjne dla dzieci i biura. To bardzo nowoczesne, interaktywne centrum oferuje zwiedzajÄ…cym bogatÄ… ofertÄ™ z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, geografii. Ogromne wrażanie na zwiedzajÄ…cych wywarÅ‚ również gÅ‚ówny rekwizyt i wizytówka tej instytucji - WahadÅ‚o Foucaulta. Umożliwia ono obserwacjÄ™ zjawiska obrotu Ziemi wokóÅ‚ wÅ‚asnej osi. Sercem toruÅ„skiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypeÅ‚niona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnÄ…cej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. DziÄ™ki temu wahadÅ‚o jest widoczne z każdego piÄ™tra. Podczas wizyty uczniowie obejrzeli tam dwie staÅ‚e wystawy interaktywne: „O Obrotach” – poÅ›wiÄ™conÄ… idei koÅ‚a i ruchu obrotowego, „Rzeka” – obejmujÄ…cÄ… model rzeki WisÅ‚y od źródeÅ‚ po ujÅ›cie. Uczniowie poprzez zabawÄ™, badania i doÅ›wiadczenia poznawali tajniki wiedzy, np: dziaÅ‚anie wodnego mÅ‚yna, kapsuÅ‚y galaktycznej czy możliwoÅ›ci wykorzystania podczerwieni. Na koniec obie klasy zbudowaÅ‚y różne konstrukcje z ogromnych puzzli. UÅ›miech nie schodziÅ‚ z twarzy uczestników wycieczki.
Na koniec udaliÅ›my siÄ™ do Fortu IV, gdzie czekaÅ‚ na nas obiad, a potem pieczenie tradycyjnych toruÅ„skich pierników. Dzieci wykonaÅ‚y pierniki, a także poznaÅ‚y historiÄ™ wypiekania pierników. W godzinach wieczornych wróciliÅ›my do szkoÅ‚y. W drodze powrotnej mieliÅ›my także jeden postój. Dzieci byÅ‚y bardzo dzielne, nie narzekaÅ‚y. Wycieczka wszystkim siÄ™ podobaÅ‚a. Na medal spisali siÄ™ opiekunowie, którzy pomagali w opiece nad dziećmi. Dobrze, że byliÅ›my w Toruniu. Na pewno wrócimy do tego miasta wspomnieniami. Wycieczka byÅ‚a bardzo udana, wróciliÅ›my zadowoleni i peÅ‚ni wrażeÅ„!

W. Kostuj