Projekt III f

25.04.2017

Już od najmÅ‚odszych lat uczeÅ„ powinien wdrażać siÄ™ do samoksztaÅ‚cenia. Aby tak siÄ™ staÅ‚o nauczyciel powinien tak kreować edukacyjnÄ… przestrzeÅ„, aby stwarzać warunki do podejmowania różnorodnej aktywnoÅ›ci. Na takim zaÅ‚ożeniu oparÅ‚am realizacjÄ™ projektu który spotkaÅ‚ siÄ™ z entuzjazmem uczniów. Pod tytuÅ‚em „Uczymy innych i poznajemy siebie nawzajem” w ciÄ…gu dwóch semestrów w klasie III f odbyÅ‚ siÄ™ cykl zajęć prowadzonych przez chÄ™tnych uczniów na temat ich zainteresowaÅ„. To uczniowie decydowali kiedy i na jaki temat odbÄ™dzie siÄ™ „ich” lekcja.
Celem podjętego działania było:
-inicjowanie działań na rzecz własnego rozwoju,
-umiejętność samodzielnego uczenia się, wyszukiwania i weryfikowania informacji,
-wzmacnianie pewności siebie,
-umiejętność przekazywania treści innym.
Uczniowie przeprowadzili następujące lekcje:
-„Co nam daje pszczoÅ‚a”,
-„ZwierzÄ™ta egzotyczne”,
-„GoÅ‚Ä™bie”,
-„Barny –mój przyjaciel legwan”,
-„Mój pies –poznajemy rasÄ™ Beagle”,
-„Chomiki co o nich wiesz?”,
-„Egzotyczne roÅ›liny”,
-„Åšwiat pajÄ…ków”,
-„Kontynenty i oceany”,
-„SÅ‚awni piÅ‚karze”,
-„NiezwykÅ‚e drzewa”
-„Czekolada, czyli czy wiesz co jesz?”
-„SÅ‚awni piÅ‚karze”.
Projekt wykorzystujÄ…cy metodÄ™ uczymy innych niewÄ…tpliwie wyzwala aktywność uczniów. Åšwiadczy o tym zapaÅ‚ z jakim uczniowie przygotowywali swoje lekcje. ZajÄ™cia pozwoliÅ‚y dzieciom w przystÄ™pny sposób poznać wiele zagadnieÅ„ z zakresu edukacji przyrodniczej i spoÅ‚ecznej. ByÅ‚a to doskonaÅ‚a dydaktyczno-wychowawcza przygoda, która nam wszystkim pozwoliÅ‚a jeszcze lepiej siÄ™ poznać. Kuratorium OÅ›wiaty w Poznaniu uznaÅ‚o to dziaÅ‚anie za przykÅ‚ad dobrych praktyk.

L.Szymkowiak